Cilj uvođenja elektronske fakture jeste efikasnije i konkurentnije poslovanje, kao i transparentnije upravljanje javnim finansijama. Od početka maja, javni sektor je u obavezi da izdaje, prima i čuva elektronske fakture. Prvi jul označio je početak istih obaveza za privatni sektor. Podsećamo na još neke pojmove iz ove oblasti.
Za časopis Naša mesta piše Živko Nešić
Za Portal Naša mesta priredila Mara Popins

Jedan od očekivanih efekata uvođenja elektronskog fakturisanja je finansijska ušteda – izdavanjem, slanjem i čuvanjem elektronskih faktura ukidaju se troškovi fizičkog transporta i arhiviranja.
Elektronske fakture se brže ispostavljaju i dostavljaju, pa se štedi i vreme.
Sam postupak elektronskog fakturisanja je jednostavniji, bezbedniji i očekuje se da će se izbeći kašnjenja u plaćanju u komercijalnim transakcijama.
Pojmovnik
Inspekcijski nadzor usklađenosti elektronskih faktura sa srpskim standardom elektronskog fakturisanja je u nadležnosti Ministarstva finansija. Subjekti elektronskog fakturisanja dužni su da omoguće inspekcijski nadzor – uvid u podatke o poslovanju, poslovnu dokumentaciju, opremu i sl. Na pitanja koja nisu uređena ovim zakonom, primenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje inspekcijski nadzor.
Kaznene odredbe: ukoliko ne ispunjavaju svoje obaveze u skladu sa zakonom, novčanom kaznom za prekršaje mogu biti kažnjeni subjekti privatnog sektora, javna preduzeća, informacioni posrednici, kao i odgovorna lica u tim subjektima. Ukoliko ne omoguće inspekcijski nadzor, novčanom kaznom za prekršaje mogu biti kažnjeni izdavaoci i primaoci elektronske fakture i informacioni posrednik, kao i odgovorna lica subjekta privatnog sektora, odnosno preduzetnika.
Početak primene elektronskog fakturisanja
Subjekti javnog sektora u obavezi su da od 1. maja 2022 primaju, čuvaju i izdaju elektronske fakture drugim subjektima javnog sektora, kao i da evidentiraju obračun poreza na dodatu vrednost. Zatim, da od 1. jula 2022 izdaju elektronske fakture subjektima privatnog sektora.
Subjekti privatnog sektora u obavezi su da od 1. maja 2022 izdaju elektronske fakture subjektima javnog sektora. Za početak primanja i čuvanja elektronske fakture izdate od subjekata javnog i privatnog sektora predviđen je 1. jul ove godine.
Od 1. januara 2023 subjekti privatnog sektora biće u obavezi da da izdaju i čuvaju elektronske fakture za transakcije između preduzeća privatnog sektora, kao i da evidentiraju obračun poreza na dodatu vrednost.

Kolateralna korist elektronskog fakturisanja biće mogućnost da se konsolidovani, sačuvani podaci sa elektronskih faktura koriste za izveštajno-analitičke namene u ekonomskoj politici i za projekcije razvoja. Biće jasniji uvid u robne i novčane tokove u zemlji i u okviru teritorijalnih jedinica. Očekuje se i efikasnije i ekonomičnije izmirivanje novčanih obaveza kompenzacijom obaveza, i potraživanja dužnika i poverilaca.