Donacije za energetske sanacije

0
Kragujevac Prva kragujevačka gimnazija
Prva kragujevačka gimnazija čeka energetsku sanaciju Fotografija: PNM

Kako će se u Kragujevcu naredne godine unapređivati energetska efikasnost? Energetskom sanacijom škola i vrtića, i naravno, javnih zgrada. 

Među najvažnijim energetskim projektima, koji će se naredne godine realizovati u Kragujevcu, nalazi se i projekat izgradnje šest solarnih elektrana na osnovnim školama. Projektom je obuhvaćena i obuka đaka i profesora o značaju energije iz obnovljivih izvora.

Kragujevac centar grada
Centar grada energetski neefikasan Fotografija: PNM

Školske zgrade na čijim će krovovima biti instalirani solarni paneli služiće kao primer građanima koji se sve više interesuju za korišćenje solarne energije u svojim domovima. Ideja je da đaci i profesori budu svojevrsni promoteri nove energetske tehnologije i da ličnim iskustvima sa školskih elektrana argumentovano prenose svoja znanja na rođake, prijatelje i naravno roditelje o značaju i prednostima korišćenja obnovljivih izvora energije.

Obrazovne ustanove će se grejati iz obnovljivih izvora energije

Javne zgrade u Kragujevcu su u najboljem slučaju građene u drugoj polovini XX veka. Po pravilu su, zbog slabe termoizolacije i dotrajale stolarije, veliki potrošači ali i veliki rasipnici energije. Shvatajući da bi njihova energetska rekonstrukcija značajno smanjila potrošnju energenata i unapredila uslove za rad i boravak, gradska vlast je odlučila da počne od objekata namenjenih najmlađima. Nakon što su energetski skockana sva obdaništa, po standardima Evropske unije (i uz njenu značajnu finansijsku podršku), usledila je energetska sanacija osnovnih škola od kojih će mnoge preći na grejanje iz obnovljivih izvora energije.

Ana Radojević, gradska menadžerka Kragujevca Fotografija:iz lične arhive

Kako je portalu „Naša mesta” rekla gradska energetska menadžerka Ana Radojević, za 2025. godinu izabrane su po dve škole iz centralnog dela grada, prigradskih naselja i seoske sredine. Tako je obezbeđen ravnomerniji obuhvat svih delova grada.

Vrednost projekta je oko 150.000 dolara i u potpunosti će ga finansirati Fondacija za otvoreno društvo.

„Kragujevac je proteklih godina pozitivno, posvećeno i veoma odgovorno delao i na promociji i ugradnji elektrana obnovljivih izvora energije. Ti napori primećeni su i od strane donatora”, rekla je Radojević.

KRAGUJEVAC LIDER U OBLASTI ENERGETSKE EFIKASNOSTI

Grad Kragujevac je jedan od vodećih primera u Srbiji, kada je reč o energetskoj obnovi javnih objekata. U poslednjih nekoliko godina, kroz projekte poput Programa energetske efikasnosti, Grad Kragujevac radi na unapređenju energetske efikasnosti svojih zgrada. Tako su mnoge škole, vrtići, ali i druge zgrade poput sportskih hala i bolnica, prošle kroz procese renoviranja u cilju smanjenja potrošnje energije.

Evropska unija postavila je cilj da do 2050. godine postane klimatski neutralna, a deo tog plana uključuje i Srbiju, koja teži da uskladi svoje energetske politike sa EU standardima. Podaci pokazuju da zgrade troše oko 40 odsto ukupne energije i proizvode 36 odsto emisije CO2, zbog čega je dekarbonizacija zgrada od ključnog značaja za smanjenje emisije i potrošnje energije.

Kragujevac, kao jedan od gradova koji predvode ovu promenu, ulaže u obnovu javnih zgrada kako bi smanjio potrošnju energije i postao lider u održivom urbanom razvoju. Projekti energetske obnove, kao što su postavljanje nove izolacije i ugradnja energetski efikasnih prozora, doprinose smanjenju troškova za energiju i poboljšanju uslova rada u zgradama javne namene.

Solarna energija kao rešenje

Jedan od ključnih koraka ka održivoj budućnosti je ugradnja solarnih elektrana na javne zgrade. U Srbiji, a posebno u gradovima poput Kragujevca gde su lokalne vlasti posvećene unapređenju energetske efikasnosti, mnoge škole i drugi objekti već koriste solarne panele kako bi smanjili troškove električne energije. Grad Kragujevac je započeo proces postavljanja solarnih panela na nekoliko objekata u svom vlasništvu, što ne samo da smanjuje troškove, već i značajno smanjuje ugljenični otisak.

Kragujevački dom zdravlja je, na primer, jedan od objekata koji je prošao kroz program energetske obnove, uključujući postavljanje solarnih panela. Ovaj projekat omogućava značajne uštede na računima za električnu energiju, a energija koja se proizvodi iz obnovljivih izvora doprinosi smanjenju emisije CO2.

Energetska obnova pa solarna centrala

Energetska obnova javnih zgrada u Srbiji, uz korišćenje obnovljivih izvora energije, posebno solarne energije, postaje jedan od glavnih alata u borbi protiv klimatskih promena. Gradovi poput Kragujevca pokazuju kako lokalne samouprave mogu preuzeti inicijativu i postati lideri u energetskoj tranziciji.

Uvođenjem energetske efikasnosti i obnovljivih izvora energije u javne objekte, ne samo da se smanjuju troškovi i emisija CO2, već se i građanima šalje poruka o važnosti održivosti i odgovornom korišćenju resursa.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime