Astronauti se vraćaju na Zemlju nakon neplaniranog devetomesečnog boravka na ISS-u

0
Neplanirani produžetak misije na ISS zbog tehničkih problema Foto: Ilustracija, Canva

Dvojica astronauta vraćaju se danas na Zemlju kapsulom „SpaceX Crew Dragon“ nakon što je njihov boravak na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) trajao čak devet meseci, znatno duže od planiranog, zbog tehničkih problema sa letelicom „Boeing Starliner“.

Astronauti koji su proveli 286 dana na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) vraćaju se danas na Zemlju kapsulom „SpaceX Crew Dragon“. Njihova misija, koja je prema planu trebalo da traje svega osam dana, značajno se produžila zbog kvara na letelici „Boeing Starliner“.

NASA je odlučila da dvojicu astronauta vrati kapsulom „SpaceX“ kako bi se obezbedio kontinuitet posade na svemirskoj stanici. Njihov dolazak na Zemlju očekuje se danas u 17:57 po lokalnom vremenu kod obale Floride.

Astronauti će po sletanju biti prebačeni u Centar za svemirske letove „Džonson“ u Hjustonu, gde će proći medicinske preglede pre povratka svojim porodicama. Stručnjaci upozoravaju da produženi boravak u bestežinskom stanju može izazvati zdravstvene probleme kao što su atrofija mišića i problemi sa vidom.

Rekordi u svemiru

Iako je njihov boravak u svemiru trajao 286 dana, što je duže od standardne šestomesečne misije na ISS-u, to je ipak kraće od američkog rekorda astronauta Frenka Rubija, koji je u svemiru proveo 371 dan zbog kvara na ruskoj letelici.

Jedna od astronautkinja koja se vraća, završiće svoju treću svemirsku misiju sa ukupno 608 dana provedenih u svemiru, što je drugo najduže vreme među američkim astronautima, odmah iza rekorderke Pegi Vitson sa 675 dana.

Nastavak misije na ISS-u

NASA je potvrdila da su astronauti ostali na ISS-u dok njihova zamenska posada ne stigne kako bi se osigurao potreban broj američkih članova na stanici. Njihova zamena, četvoročlana posada misije „Crew-10“, stigla je na stanicu u petak uveče, privremeno povećavši broj članova posade na 11.

Međunarodna svemirska stanica, koja kruži na visini od oko 409 kilometara, funkcioniše već gotovo 25 godina kao ključna platforma za međunarodnu saradnju u svemirskim istraživanjima, pod upravom SAD i Rusije.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime