Agencija za privredne register (APR) omogućila je na svom portalu elektronsko podnošenje zahteva preko aplikacije “eZaloga”.
U okviru projekta „Usluge razvoja i uspostavljanja informacionog sistema za Registar založnog prava“ izrađen je novi, moderniji softver za vođenje ovog elektronskog registra, prenosi zvanični sajt APR-a.
Usluzi „eRegistracija“ pristupa se preko Sistema za centralizovano prijavljivanje korisnika Agencije. Sve informacije, sa video i pisanim uputstvom za korisnike, objavljene su na internet stranici Agencije – Usluge/eServisi/eRegistracija u Registru založnog prava.
U Registru založnog prava na pokretnim stvarima i pravima, za prvih devet meseci ove godine, primljeno je 15.363 zahteva, od kojih je usvojeno 12.988 registracionih prijava, odnosno pozitivno je rešeno 89,40 odsto prijava.
U periodu od januara do septembra, u Registar je upisano 6.917 založnih prava, što je za 7,20 odsto više nego u istom periodu prošle godine, a registrovanim založnim pravima obezbeđena su potraživanja u iznosu koji je veći od 11 milijardi evra.
U Registar je upisano 95,60 odsto ugovornih zaloga, 1,60 odsto založnih prava za obezbeđenje poreskih obaveza, dok 2,90 odsto čine založna prava nastala u sudskom postupku izvršenja i obezbeđenja.
Među predmetima, na kojima je registrovana zaloga, najzastupljena su vozila (35,10 odsto) i to poljoprivredna i različita druga vozila, prava potraživanja, udeli i druga imovinska prava (29,50 odsto), mašine i oprema (22,10 odsto) i životinje (1,40 odsto), dok ostale pokretne stvari čine 11,90 odsto.
Banke su najčešći založni poverioci (72,40 odsto), za kojima slede privredna društva (13,50 odsto), a među poveriocima su i Poreska uprava (2,90 odsto), fizička lica (3,30 odsto), preduzetnici (0,20 odsto) i ostala lica koja ne pripadaju ni jednoj od navedenih kategorija.
U strukturi dužnika, najzastupljenija su privredna društva (50,30 odsto) i fizička lica (40,90 odsto). Preduzetnici su zastupljeni u 7,70 odsto slučajeva. Zalogodavac je u čak 90 odsto slučajeva istovremeno i dužnik obezbeđenog potraživanja.
Po završetku trećeg kvartala, u Registru založnog prava na pokretnim stvarima i pravima bila su aktivna 193.432 založna prava, dok ukupna vrednost potraživanja, koja su njima obezbeđena, iznosi oko 87,5 milijardi evra.