Beogradska berza, osnovana pre tačno 130 godina postavila je temelje standardizovanog berzanskog poslovanja u Srbiji, čime je unapređen ekonomski razvoj i jačanje nacionalne ekonomije.
Pre 130 godina, 21. novembra 1894, u zdanju Građanske kasine u Ulici Kralja Petra održana je osnivačka Skupština Beogradske berze, čime je započeta nova era finansijskog poslovanja u Srbiji. Inicijativa za osnivanje ove institucije potekla je od Srpskog trgovinskog udruženja i rezultat je višegodišnjih napora da se poslovanje uskladi sa evropskim standardima tog vremena.
Osnivanju Berze prethodilo je donošenje Zakona o javnim berzama 1886. godine, koji je definisao pravni okvir za njeno ustrojavanje. Prvi predsednik Beogradske berze bio je Dimitrije Stamenković, ugledni beogradski trgovac i jedan od osnivača Narodne banke Srbije.
Berza je zvanično otvorena početkom 1895. godine i isprva je radila u zdanju hotela Bosna u Savamali, poslovnom središtu Beograda tog doba. Ubrzo nakon osnivanja, Berza se podelila na dva sektora – robnu berzu, koja je ostala u hotelu Bosna, i berzu valuta i efekata, smeštenu u hotelu Srpska kruna u Knez Mihailovoj ulici.
Tokom međuratnog perioda, Beogradska berza doživela je procvat, posebno u prometu državnih obveznica i vrednosnih papira. Međutim, njen rad je prekinut 1953. godine, kada je ukinuta odlukom Vlade Srbije.
Obnova berzanskog poslovanja započeta je 1989. godine, a ime Beogradske berze vraćeno je 1992. Danas, ova institucija simbolizuje kontinuitet i razvoj finansijskog tržišta Srbije.