Osnovna škola “Đura Jakšić” je šesta škola u Kragujevcu u kojoj će se uraditi potpuna energetska sanacija po najvišim evropskim standardima.
Ukupna vrednost energetske sanacije školskog objekta je 88 miliona dinara, od čega je Grad Kragujevac izdvojio 59 miliona dinara, a Ministarstvo rudarstva i energetike preostalih 29 miliona dinara.
Realizuje se u okviru projekta Unapređenje energetske efikasnosti u objektima od javnog značaja u jedinicama lokalne samouprave koji sprovodi Ministarstvo rudarstva i energrtike.
Ugovor o realizaciji ovog, za tu školu, izuzetno važnog posla, potpisali su ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović i zamenik gradonačelnika Grada Kragujevca Dejan Ružić,
Ministarka je tom prilikom ocenila je da je veoma bitno što su lokalne samouprave prepoznale značaj te vrste ulaganja i što se broj aplikacija za bespovratna sredstva stalno povećava.
“Zahvaljujući zajedničkim naporima ove godine ćemo uspeti da saniramo duplo veći broj objekata, za šta je Ministarstvo izdvojilo 800 miliona dinara”, rekla je Đedović Handanović.
Planirane rekonstrukcije doneće velike uštede energije
Ministarka je precizirala da će se sredstva, koja su obezbedili Ministarstvo, opštine i gradovi, iskoristiti za energetsku sanaciju vrtića, predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola, fakulteta, biblioteka, domova kulture, zdravstvenih ustanova, rekonstrukciju javnog osvetljenja, u lokalnim samoupravama širom Srbije.
Na osnovu ovogodišnjeg javnog poziva za energetsku sanaciju objekata od javnog značaja biće sanirano 15 škola (13 osnovnih i 2 srednje), a pored OŠ Đura Jakšić u Kragujevcu energetska rekonstrukcija biće kompletno urađena i u školama u Kuli Vladimircima, Velikoj Plani, Svilajncu, Despotovcu, Zajčaru, Knjaževcu, Nišu, Ražnju, Valjevu, Ljuboviji, Ljigu, Kraljevu i Tutinu.
Biće sanirano i šest zgrada opština u Bečeju, Sokobanji, Bosilegradu, i Merošini Kniću i Priboju, kao i pet vrtića u Smederevu, Lajkovcu, Ubu, Surdulici i Vranju, tri zgrade fakulteta, Tehničkog fakulteta u Novom Sadu, Hemijskog fakulteta i Fakulteta dramskih umestnosti u Beogradu, tri objekta komunalnih delatnosti u Valjevu, Lučanima i Kuršumliji, dva objekta centara za kulturu u Majdanpeku i Aleksandrovcu, bazen u Obrenovcu, KBC Dragiša Mišović, biblioteka u Beloj Palanci, turistički prostor „Tvrđava Golubac Grad“; dečje odmaralište Zlatibor Užicu u kao i tri projekta javnog osvetljenja u Smederevskoj Palanci, Novom Pazaru i Vrnjačkoj Banji.
Prema rečima ministarke Đedović Handanović, kada bude završena energetska sanacija na tim objektima planiranim za ovu godinu, za koje su već potpisani ugovori, na godišnjem nivou biće ostvarena ušteda od preko 9.000 megavat sati toplotne i električne energije, a smanjenje ugljen dioksida od 5.500 tona godišnje.
“U rekonstruisanim objektima smanjiće se potrošnja energije od 20 – 50 procenata, a samim tim i finansijski troškovi u objektima od javnog značaja u jedinicama lokalne samouprave”, kazala je ministarka Đedović Handanović
Za devet decenija postojanja samo jedno renoviranje
OŠ Đura Jakšić osnovana je 1934. godine. Ime Kralja Petra I nosila je do 1954. godine, od kada nosi ime čuvenog srpskog pesnika i slikara. Ima 400 učenika raspoređenih u 18 odeljenja.
Prilikom naše posete (1. avgusta) zatekli smo samo nekoliko profesora koji su nam nezvanično rekli da je bilo krajnje vrema da se promeni dotrajala stolarija zbog koje je u zimskim mesecima u učionicama bilo hladno do te mere da su mnogi učenici na časovima bili u jaknama i kaputima.
Penzioner Jovan Arsić čija se kuća nalazi u blizini škole rekao je za portal Naša mesta da je škola poslednji i jedini put ozbljno renovrana 1954. godine kada joj promenjeno ime i kada se pričalo da će je posetiti tadadšnji predsednik Jugoslavije drug Tito.
Profesori sa kojima smo razgovarali se ne sećaju tog vremena, ali se nadaju da će najavljena rekonsturkcija početi što pre kako ne bi još jednu zimu proveli u hladnim učionicama.