Toksični otpad uglja krije blago od 8,4 milijarde dolara

0
sagorevanje uglja u termoelektrani
Foto: Ilustracija, Canva

Američki naučnici otkrili su da pepeo uglja iz elektrana širom SAD sadrži retke metale vredne preko 8,4 milijarde dolara, što otvara mogućnost smanjenja zavisnosti od Kine i ubrzanja tranzicije ka čistoj energiji.

Istraživači Univerziteta Teksas u Ostinu otkrili su da pepeo, preostao nakon sagorevanja uglja u elektranama širom SAD, sadrži ogromnu količinu retkih elemenata neophodnih za tranziciju ka čistoj energiji. Njihova analiza otkriva da ove rezerve sadrže čak osam puta više metala (11 miliona tona) nego što se nalazi u trenutnim domaćim zalihama, preneo je CNN.

Retki elementi, poput skandijuma, neodimijuma i itrijuma, ključni su za proizvodnju električnih vozila, solarnih panela i vetroturbina. Iako ovi metali nisu retki u prirodi, njihova ekstrakcija iz rude je složena i skupa, zbog čega potražnja znatno premašuje ponudu. Predviđa se da će globalna potražnja za ovim metalima porasti sedam puta do 2040. godine.

Toksični otpad kao resurs

„Ovaj toksični otpad predstavlja riznicu dragocenih elemenata neophodnih za zelenu tranziciju,“ naveli su naučnici, ističući da pepeo uglja, koji trenutno preti ekosistemima curenjem u vodene tokove i zemljište, može postati ključni resurs za budućnost.

Trenutno, SAD uvoze više od 95% potrebnih retkih zemljanih metala, uglavnom iz Kine. Stručnjaci upozoravaju da je potrebno smanjiti ovu zavisnost zbog bezbednosnih rizika i obezbediti stabilno snabdevanje za održivi razvoj.

Otkrivena vrednost metala u otpadu procenjena je na 8,4 milijarde dolara, a nova otkrića otvaraju vrata ka uspostavljanju samoodrživog sistema ekstrakcije ovih ključnih elemenata, čime bi se dodatno ubrzala energetska tranzicija i unapredila ekonomska sigurnost.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime