Prosečan životni vek u Srbiji iznosi 74,8 godina, što je za više od pet godina kraće od proseka Evropske unije.
Republički zavod za statistiku (RZS) objavio je detaljne tablice mortaliteta za Srbiju za period 2021–2023. godine, koje pokazuju da je prosečan životni vek u Srbiji među najkraćima u Evropi. U poređenju sa prosekom Evropske unije, koji je 80,6 godina, prosečan životni vek u Srbiji je kraći za više od pet godina i iznosi 74,8 godina.
NOVE TABLICE SVAKIH DESET GODINA
„Ove tablice su ključni demografski instrument za analizu smrtnosti i koriste se u raznim oblastima, uključujući aktuarstvo i epidemiologiju,“ navodi se u saopštenju RZS. Periodika izrade detaljnih tablica je desetogodišnja, a trenutni rezultati zasnovani su na Popisu stanovništva 2022. godine i podacima o prirodnom kretanju stanovništva za 2021, 2022. i 2023. godinu.
Podaci pokazuju razlike u očekivanom trajanju života po polu – muškarci u Srbiji u proseku žive 72,3 godine, dok žene žive 77,5 godina. U poređenju sa podacima iz perioda 2010–2012, prosečan životni vek povećan je za 0,3 godine kod muškaraca i 0,4 godine kod žena, ali je razlika u korist žena ostala na nivou od 5,2 godine.
Osobe koje u Srbiji dožive 65 godina mogu očekivati da će živeti još 15,2 godine u proseku. Ovaj broj, koji se naziva očekivani životni vek s navršenih 65 godina, varira u zavisnosti od pola i regiona. Na primer, muškarci u Srbiji sa 65 godina imaju pred sobom još oko 13,8 godina života, dok žene iste starosti u proseku mogu očekivati 16,4 godine. U pojedinim oblastima, poput Zlatiborske za muškarce i Beogradske za žene, ovaj broj je čak i veći, dosežući 15 i 17,2 godine, što ukazuje na regionalne razlike u kvalitetu života i zdravstvenim uslovima.
Objavljivanje ovakvih podataka pruža važan uvid u stanje zdravlja i demografskih trendova u Srbiji, ali i podstiče raspravu o potrebnim merama za unapređenje kvaliteta i dužine života građana.