Obnavljanje dunavskih močvara Zasavica i Čarna, omogućiće očuvanje biodiverziteta ovih staništa i poslužiti kao model za obnovu ostalih lokaliteta u rezervatu.
Saradnjom Srbije i Hrvatske obnovljen je deo vodene površine u oblasti „Čarna“, kao i deo Specijalnog rezervata „Zasavica“, u okviru projekta „Obnova močvara u srednjem Podunavlju“, prenosi sajt EU u Srbiji.
Saradnjom dve države obnovljen je 1,5 hektar vodene površine u pilot-oblasti „Čarna“, kao i 60 ari Specijalnog rezervata „Zasavica“ u Srbiji. Ovaj projekat sprovodi se u okviru internog IPA programa prekogranične saradnje Srbija – Hrvatska 2014-2020.
Dekada obnavljanja ekosistema
Procenjuje se da je na globalnom nivou nestalo više od polovine močvara. U slivu Dunava nestalo je čak 80 odsto ovih staništa. Ujedinjene nacije su, zbog toga, period do 2030. godine proglasile dekadom obnove ekosistema.
Projekat Obnova vlažnih staništa u srednjem Podunavlju predstavlja primer uspešne prekogranične saradnje na revitalizaciji vlažnih ekosistema, koji se svrstavaju u kategoriju najosetljivijih i najugroženijih na planeti.
U okviru projekta sarađivali su Pokret „Goran“ iz Sremske Mitrovice, Udruženj za zaštitu prirode i životne sredine „Zeleni“ Osijek, Hrvatske vode, JVP „Vode Vojvodine“ i Agencija za upravljanje zaštićenim prirodnim vrednostima u Osječko-baranjskoj županiji.
Revitalizacija Zasavice i Čarne
Tokom obnove „Čarne“ i „Zasavice“ obavljena su i biološka istraživanja na području Biljskog rta i Zmajevačkog Dunava. Uspostavljen je prekogranični sistem praćenja biodiverziteta i izrađen Vodič za monitoring vlažnih ekosistema.
Aktivnosti na revitalizaciji dela Zasavice i vlažnih livada dugoročno će unaprediti očuvanje biodiverziteta ovih staništa i poslužiti kao model za obnovu ostalih lokaliteta u rezervatu.
Vlažna područja su izuzetno važna za biološku raznovrsnost i ekosistem, ali i za odbranu od poplava, vodu za piće, prečišćavanje vode, turizam i rekreaciju, kao i ublažavanje klimatskih promena.