Srbija do 2025. gradi pet novih aerodroma

0
Aerodromski prostor
Foto: Pixabay

Srbija bi do 2025. godine trebalo da ima najmanje pet novih aerodroma i da vazdušnim lukama premreži celu teritoriju zemlje.

Naša zemlja ima više od 30 malih aerodroma kojima u poslednje tri godine upravlja preduzeće „Aerodromi Srbije“, a trenutno je u toku pripajanje aerodroma „Rosulje“ kod Kruševca i „Ponikve“ kod Užica ovom preduzeću.

Podsetimo, Kruševac je 2017. godine krenuo u izgradnju novog aerodroma, kod sela Parunovac, a posao su preuzeli „Aerodromi Srbije“, koji trenutno grade hangar za smeštaj sportskih vazduhoplova, platformu i rulne staze.

– U planu je izgradnja poletno – sletne staze duge 820 metara, sa mogućnošću da se kasnije produži i proširi. Cilj je da ta pista bude od veštačkog zastora, asfalta, a u ovom trenutku služi za domaći saobraćaj i razvoj sportskog vazduhoplovstva – kazao je za Sputnjik direktor „Aerodroma Srbije“ Mihajlo Zdravković.

Zapadna Srbija dugo čeka otvaranje aerodroma „Ponikve“, jer je komercijalni rad nekadašnjeg vojnog aerodroma šansa za razvoj turizma, ali i drugih grana privrede. Međutim, prepreka planu jeste blizina postojećeg međunarodnog aerodroma „Morava“ i izgradnja autoputa koji će Užice povezati sa Čačkom, odnosno Kraljevom.

– Još razmišljamo da li je potrebno na tako maloj distanci imati dva aerodroma takve veličine ili je bolje iskoristiti kompleks aerodroma Ponikve u neke druge svrhe. Pre svega turističke, jer ukupan kompleks ima više od 500 hektara i izuzetno je pogodan za razvoj turističke infrastrukture, ali bi mogao da ima i jedan manji aerodrom – smatra Zdravković.

Izgradnja sportskog aerodroma u toku je i u Pranjanima, gde su pre 76 godina sleteli saveznički avioni kojima je evakuisano više od 500 američkih pilota. U spomen na slavnu „Misiju Hilijard“ aerodrom će imati i memorijalni kompleks, turističku atrakciju gotovo uz samu pistu.

Željno se očekuje i aerodrom „Srebrno jezero“. Opština Veliko Gradište je prenela na državu više od sedam hektara zemljišta, koje je sada u vlasništvu „Aerodroma Srbije“. Zdravković najavljuje nastavak izgradnje na tom području, a cilj je da se dođe do travnate piste „Srebrnog jezera“, dugačke čak 1.000 metara.

Međutim, problem je što nijedan od ovih aerodroma ekonomski nije isplativ. Prema rečima Zdravkovića, „Konstantin Veliki“, koji je najveći u sistemu, prošle godine imao je 422 hiljade putnika, ali nije bio komercijalno isplativ zbog izuzetno niske takse.

Srbija, kako smatra, mora da podstiče razvoj vazduhoplovstva. Izgradnja aerodroma je i osnov za školovanje mladih pilota.

Postoji i plan za Vojvodinu, pored vršačkog, sa odličnom pilotskom školom, tu je i aerodrom „Ečka“ koji radi zahvaljujući aktivizmu ljudi iz Vršca.

„Imamo i aerodrom u Čeneju koji je takođe aktivan, a postoji i inicijativa da se aerodrom u Somboru i onaj u Beloj Crkvi pripoje „Aerodromima Srbije“. Sve su to aerodromi o kojima se u ovom trenutku razmišlja, međutim, nije realno da ih u jednoj godini sve stavimo u funkciju“, zaključio je u razgovoru za Sputnjik Mihajlo Zdravković.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime