
U srpskoj tradiciji Ivanjdan je jedan od najvažnijih letnjih praznika, bogat duhovnim značenjem i narodnim običajima.
Srpska pravoslavna crkva i vernici 7. jula slave Ivanjdan, dan rođenja Svetog Jovana Preteče, koji se u hrišćanskoj tradiciji smatra pretečom i krstiteljem Isusa Hrista. Praznik je posvećen svetitelju koji je izvršio obredno krštenje Isusa na reci Jordan i najavio dolazak Mesije.
Prema hrišćanskom predanju, Sveti Jovan Krstitelj rođen je šest meseci pre Hrista, kao od Boga izmoljeno dete od roditelja Zaharija i Jelisavete. Njegov život, asketski i posvećen propovedanju pokajanja, obeležen je služenjem narodu i porukama moralnog preobražaja.
Duhovno značenje i običaji Ivanjdana
Ivanjdan je u narodu izuzetno poštovan praznik, ustanovljen još u četvrtom veku. U mnogim krajevima Srbije vezan je za bogatstvo običaja: bere se lekovito bilje, pletu se venci od ivanjskog cveća koji se stavljaju na ulaz u domove kao zaštita i simbol večnosti vere.
Ovaj praznik ima i posebno mesto među mladima, naročito devojkama – zbog niza rituala i običaja koji su se prenosili generacijama. Noć uoči Ivanjdana palile su se vatre, pevalo se i pleli su se venci, dok se verovalo da se sunce tog jutra „igra“ na nebu.
Pored Ivanjdana, Srpska pravoslavna crkva slavi još dva praznika posvećena Svetom Jovanu: Sabor Svetog Jovana Krstitelja (20. januara) i Usekovanje glave Svetog Jovana (11. septembra), čime se dodatno ističe njegovo centralno mesto u hrišćanskoj liturgijskoj godini.