Očuvanje rezervata biosfere duž reka Mure, Drave i Dunava tema je konferencije koja je otvorena u zgradi Županije u Somboru.
Konferencija se održava povodom realizacije projekta „LIFE restore for MDD”, čiji je cilj uređenje i očuvanje biodiverziteta duž reka Mure, Drave i Dunava, prenosi zvanični sajt Grada Sombora.
Ove tri reke protiču kroz pet država – Austriju, Sloveniju, Mađarsku, Hrvatsku i Srbiju i predstavlja najveće zaštićeno rečno područje u Evropi. Pored toga, predstavlja međunarodni primer sinergije zaštite prirode, klimatske otpornosti i održivog razvoja. Brojnim gostima iz Srbije i inostranstva se obratila i pozdravila ih zamenica gradonačelnika Grada Sombora Ljiljana Tica, koja je učesnicima poželela produktivan rad i lepe uspomene iz Sombora.
– Sombor je grad na čijoj teritoriji u mestu Bezdan najveća evropska reka Dunav ulazi u Srbiju. Naš grad ima privilegiju u vidu biljnog i životinjskog sveta koji sa pravom nosi epitet evropskog Amazona. Na teritoriji Sombora nalazi rezervat prirode „Bačko Podunavlje“ koji je od 2017. godine po odluci UNESKO-vog programa „Čovek i priroda“ svrstan na Svetsku listu rezervata biosfere – rekla je Tica.
Projekat se u Srbiji sprovodi na teritoriji Specijalnog rezervata prirode „Gornje Podunavlje“ čiji je upravljač JP „Vojvodinašume“, a cilj projekta je poboljšanje staništa i prilagođavanje režima podzemnih voda i vodno – vazdušnog režima zemljišta potrebama biljnog i životinjskog sveta karakterističnog za ritove na području Monoštorskog rita.
Podsećamo, u Somboru su nedavno održani Dani hrvatske kulture.