Izveštaj kompanije Kasperski otkriva dramatičan porast napada preko pametnih telefona i predviđa još sofisticiranije pretnje u 2025. godini.
Sajber bezbednost u finansijskom sektoru ulazi u novu eru. Dok broj napada tradicionalnim malverima na računare opada, stručnjaci upozoravaju na alarmantan porast pretnji usmerenih na pametne telefone. Prema najnovijem izveštaju kompanije Kasperski, broj korisnika pogođenih mobilnim finansijskim pretnjama porastao je za čak 102% na globalnom nivou u odnosu na prošlu godinu.
Ko me špijunira??
Kompanija Kaspersky uvodi novu funkciju za svoje mobilne aplikacije za Android – „Ko me špijunira“ (Who’s Spying on Me), proširujući svoju zaštitu od digitalnog uhođenja. Pored detekcije stalkervera, nova funkcija pruža zaštitu od oflajn uhođenja otkrivanjem sumnjivih uređaja koji prate lokaciju osobe ili objekta putem Bluetooth tehnologije.
„Ko me špijunira“ je skup funkcija koje pružaju sveobuhvatnu zaštitu od onlajn i oflajn uhođenja. Ne samo da otkriva stalkerver koji zlostavljači instaliraju kako bi pratili svoje žrtve, već i obaveštava korisnike o prikrivenim Bluetooth uređajima, uključujući bežične tagove, koji mogu biti korišćeni za praćenje kretanja i lokacije osobe ili objekta.
Ovi podaci ukazuju na sve veći izazov za korisnike, ali i za bezbednosne stručnjake. Uz porast napada podržanih veštačkom inteligencijom, prevarantske aktivnosti postaju sve sofisticiranije. Među najvažnijim trendovima za 2025. godinu izdvajaju se napredne ransomver tehnike koje ne samo da šifruju podatke, već mogu tajno manipulisati ili unositi netačne podatke u baze, dovodeći u pitanje njihovu tačnost čak i nakon dešifrovanja.
Nove tehnologije – veće pretnje
Još jedna pretnja dolazi iz razvoja kvantnog računarstva. Predviđa se da će napredne kriminalne grupe koristiti post-kvantnu kriptografiju, čineći napade još otpornijim na postojeće bezbednosne mere. Istovremeno, rast „ransomvera kao usluge“ omogućiće manje iskusnim akterima da za samo 40 dolara pokrenu kompleksne napade, što dodatno povećava broj incidenata.
Na udaru će biti i centralne banke, sistemi instant plaćanja, lanci snabdevanja u open-source projektima, kao i blockchain tehnologije. Ipak, stručnjaci napominju da se uz usvajanje veštačke inteligencije u sajber odbrani mogu razviti nove strategije za suzbijanje ovih pretnji.