Najčešći razlozi za sajber napade su finansijski motivi, politički uticaj, korporativna špijunaža i lična zabava.
Na radionici o informacionoj bezbednosti „Kako zaštititi podatke u digitalnom dobu“, u organizaciji NALED-a i RATEL-a, istaknuto je da su fishing, ransomware i upadi u baze podataka najčešći oblici sajber napada, dok ljudske greške ostaju ključni faktor koji omogućava napadačima pristup sistemima.
Prema podacima Nacionalnog centra za prevenciju bezbednosnih rizika u IKT sistemima (CERT), fishing je zastupljen sa čak 92 odsto i uključuje napade putem e-pošte, SMS-a i lažnih internet stranica.
Prijavljenih incidenata CERT-u u 2022. bilo je 519, a šteta se procenjuje na više od osam miliona dinara. U 2023. godini prijavljeno je 735 incidenata a iznos štete bio je veći od od 15 miliona dinara. Do 1. oktobra 2024. prijavljeno je više od 1000 incidenata sa procenjenom štetom većom od 54 miliona dinara.
Oprez na svim nivoima!
CERT preporučuje oprez pri otvaranju e-poruka i SMS poruka nepoznatih pošiljalaca, proveru domena i linkova, kao i izbegavanje deljenja ličnih podataka putem interneta.
Ransomware napadi se često sprovode u nekoliko koraka, uključujući izbor žrtve, upad u sistem, analizu podataka i traženje otkupa u kriptovaluti, dok štete godišnje dosežu procenat od pet odsto ukupnog profita pogođenih kompanija.
Kako bi se smanjio broj incidenata, preporučene su mere prevencije poput redovnih bekapova podataka, edukacije zaposlenih i implementacije planova za kontinuitet poslovanja.