Prvi april, poznat kao Svetski dan šale, i danas se obeležava u brojnim zemljama sveta zbijanjem bezazlenih smicalica – ali ova tradicija ima mnogo dublje i starije korene nego što mnogi misle.
Širom sveta, 1. april poznat je kao dan rezervisan za šale i podvale. I dok jedni u tome vide dobru zabavu, drugi nisu uvek sigurni da li je neka informacija stvarna – pogotovo ako se pojavi baš tog dana. Ipak, ova tradicija ima bogatu istoriju i raznolike oblike u različitim kulturama.
U Velikoj Britaniji, Australiji i Južnoafričkoj Republici, običaj nalaže da se šale prave samo do podneva, a onaj ko pokuša da prevari nekog posle toga naziva se „aprilska budala“ (April Fool). Nasuprot tome, u većini drugih zemalja šale su dozvoljene tokom celog dana.
Od „aprilske ribe“ do lažnih vesti – slični običaji, različiti oblici
U Francuskoj, Belgiji, Holandiji i delovima Kanade, 1. april je poznat kao „aprilska riba“ (poisson d’avril), a česta podvala je da se neprimetno zalepi papirnata riba na nečija leđa.
Poreklo ovog običaja vodi se još od 14. veka, kada se pominje u Čoserovim „Kanterberijskim pričama“, dok neka tumačenja ukazuju da je nastao u 16. veku, kada je dan Nove godine pomeren sa 25. marta na 1. januar. Oni koji su nastavili da slave do 1. aprila postajali su meta šala.
Jedna od poznatijih prvoaprilskih podvala bila je emisija BBC-ja iz 1957. godine, kada su objavili prilog o berbi špageta u Švajcarskoj. Mnogi gledalci su zaista zvali redakciju kako bi saznali kako mogu i sami da uzgajaju špagete.
Američki lanac Burger King je 1998. objavio reklamu za „hamburger za levoruke“, dok je britanski Guardian 1977. objavio tekst o fiktivnim ostrvima Aperkejs i Louerkejs, uz pohvale nepostojećem turističkom raju.
Bez šale, ozbiljne stvari se događaju i na dan šale!
Nekada su se i stvarni događaji poklapali sa 1. aprilom, pa su izazivali sumnje – kao kada je Iran 1979. godine upravo tog dana proglasio Dan republike. I danas se mnogi pitaju da li je to bila šala.
Zbog dana šale, zamalo ozbiljne posledice – 2009. godine u danskom gradu Albertslundu, škola je skoro izgorela jer vatrogasci nisu odmah poverovali u poziv, misleći da je prvoaprilska podvala.