Nacionalna alijansa za lokalni i ekonomski razvoj prestavila je „Sivu knjigu inovacija i visokotehnološkog preduzetništva„ koja obuhvata 60 preporuka za unapređenje uslova za poslovanje inovativnih i visokotehnoloških kompanija u Srbiji.
Zakonsko uređenje upotrebe veštačke inteligencije, uvođenje industrijskih doktorata u obrazovni sistem, regulisanje korišćenja električnih trotineta, bicikala i drugih sličnih vozila, deo su reformskih preporuka koje je NALED predstavio resornim institucijama u specijalizovanoj publikaciji.
Publikacija je pripremljena u okviru StarTech-a, programa za podršku digitalnoj transformaciji ekonomije Srbije, koju finansira kompanija „Filip Moris“.
„Siva knjiga inovacija“ sadrži 50 preporuka koje su usmerene na unapređenje saradnje nauke i privrede, kreiranje stimulativne poreske politike ka startapima, mikro, malim i većim inovativnim biznisima, modernizaciju radnog zakonodavstva za digitalne preduzetnike, kao i razvoj infrastrukture za inovacije i pristup povoljnom finansiranju, rečeno je na predstavljanju.
Dodatnih 10 preporuka se odnose na olakšica i subvencija koje ministarstva treba da uzmu u razmatranje.
‘Siva knjiga inovacija’ nudi rešenja za dalji razvoj
Najveći izazov stavljen je, kako je navedeno, pred Ministarstvo finansija i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, u čijoj je nadležnosti rešavanje više od polovine predloga.
Ministar prosvete nauke i tehnološkog razvoja Srbije Branko Ružić rekao je da je bitno da se obrati pažnja na kreiranje ambijenta u kojem će se razvijati mladi talenti, naučnici, istraživači i inovatori. On je istakao da će posebnu ulogu u tome imati ‘Siva knjiga inovacija’ koja daje pregled našeg inovacionog ekosistema i nudi rešenja za dalji razvoj“, kazao je on.
– Dvanaest preporuka odnosno svaka peta u nadležnosti je Ministarstva prosvete i za nas su posebno značajne preporuke za unapređenje saradnje nauke i privrede kako bismo popravili poziciju Srbije na svetskim listama konkurentnosti, a posebno Globalnom indeksu inovativnosti gde u domenu saradnje univerziteta i privrede beležimo ocenu 39,6 od 100. Svega 3% preduzeća u Srbiji razvilo je inovaciju u saradnji sa akademskom zajednicom dok je u najrazvijenijim državama saradnja nauke i privrede nezaobilazni faktor uspeha, dodao Ružić.
Sugestije za izradu preporuka prikupljene su iz prve ruke – od inovatora, istraživača, privrede, institucija i akademske zajednice, a značajan doprinos dale su i partnerske organizacije: Centar za motorna vozila AMSS-a, Nacionalna asocijacija autonomnih i električnih vozila, Inicijativa Digitalna Srbija, Advokatska kancelarija Žunić, Asocijacija industrije video igara Srbije, PricewaterhouseCoopers i Naučno-tehnološki park Beograd.
– Saradnja na izradi Sive knjige inovacija pokazala nam je potencijal kojim raspolažemo. Imamo neverovatne resurse koji se nalaze među 12.000 istraživača, više od 70 instituta, 22 centra izuzetnih vrednosti i 123 univerziteta i fakulteta. Ipak, sa ulaganjima u istraživanja i razvoj od 0,89% BDP-a, sa tek 50 patenata na milion stanovnika naspram 230 koliko je prosek EU, sa manje od 2% istraživača zaposlenih u privredi naspram 46% u Evropi, svesni smo da je pred Srbijom dug put, ali i da moramo da preskačemo nekoliko stepenika u trci za najboljima – istakao je Ivan Miletić, direktor korporativnih poslova za jugoistočnu Evropu u kompaniji PMI.
Otvoren konkurs za dodelu bespovratnih sredstava
Dušan Vasiljević, direktor za konkurentnost i investicije u NALED-u, ukazao je da se među prioritetnim preporukama, između ostalih, nalaze i predlozi za omogućavanje finansiranja startapova od nebankarskih mikrofinansijskih institucija i ukidanje kažnjavanja startapova zbog kašnjenja uplate jedne rate kredita, ubrzanje postupka registrovanja žiga, ukidanje arbitrarnih ograničenja pri postavljanju baznih stanica, primena pametnih ugovora u Srbiji, uređenje izvoza podataka o ličnosti iz Srbije u skladu sa standardima EU i dr.
On je podsetio da je u okviru programa StarTech vrednog pet miliona dolara, otvoren drugi godišnji konkurs za dodelu bespovratnih sredstava.
Do 18. maja na sajtu www.startech.org.rs moguće je aplicirati za grantove od 15.000 do 100.000 dolara, za razvoj inovativnog proizvoda i usluge i digitalnu transformaciju poslovanja.