Tokom 2019. godine, uz podršku Fonda, uspostavljena su četiri međuopštinska partnerstva u okviru 33 lokalne samuprave. Ova podrška biće nastavljena i tokom 2020. i 2021.
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave (MDULS) u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština (SKGO) uz podršku projekta koji je finansirala Vlada Švajcarske preko Švajcarske agencije za razvoj i saradnju (SDC) tokom 2019. godine po prvi put je uspostavilo Fond za uspostavljanje i unapređenje međuopštinske saradnje.
Aktivnosti na ovom projektu bile su deo podrške MDULS-a razvoju međuopštinske saradnje, koja je kao prioritetna oblast planirana u Akcionom planu za sprovođenje Strategije reforme javne uprave u periodu 2018-2020. Tokom 2019. godine, uz podršku Fonda, uspostavljena su četiri međuopštinska partnerstva u okviru 33 JLS. Ova podrška biće nastavljena i tokom 2020. i 2021, takođe iz sredstava SDC-a.
Uspostavljanjem Fonda za međuopštinsku saradnju, jedinicama lokalne samouprave omogućeno je da kroz međuopštinsku saradnju uspostave zajedničke organe, preduzeća, ustanove i druge organizacije i ustanove, u skladu sa zakonom i statutom, a u cilju efikasnije organizacije rada, unapređenja usluga i kvaliteta života zajednice. Međuopštinsku saradnju, kroz razmenu iskustava, tehničku ili institucionalnu podršku i jačanje kapaciteta mogu da uspostave sve one lokalne samouprave, koje u njoj pronalaze ekonomski, kulturni, socijalni ili drugi zajednički interes.
Tokom 2019. godine u okviru planiranih sredstava u iznosu od 117.000 švajcarskih franaka, četiri predloga projekta su odabrana za finansiranje, i to:
Projekat: „Uspostavljanje sistema za prikupljanje, razmenu i prezentovanje podataka u okviru sliva reke Drine“, koji je okupio osam lokalnih zajednica u slivu reke Drine u Republici Srbiji da zajednički stvore neophodne preduslove za bolji odgovor u vanrednim situacijama.
Projekat: „Uspostavljanje međuopštinske saradnje u cilju osnivanja Servisa podrške u mobilnosti i komunikaciji“, u okviru koga su dva grada (Grad Beograd sa gradskim opštinama Savski venac i Vračar i Grad Novi Sad) na prepoznat problem osoba sa invaliditetom osmislila načine da im olakšaju pristup informacijama i pružanje usluga i osnovala zajedničku službu za pružanje usluga osobama sa invaliditetom kroz štampanje materijala na Brajevom pismu, nove aplikacije za bolje ostvarivanje njihovih prava i usluge tumača za znakovni jezik.
Projekat: „Uspostavljanje zajedničke službe interne revizije opštine Boljevac i opštine Sokobanja“ u okviru koga je pronađen način da se prevaziđe problem nedovoljnih materijalnih i kadrovskih kapaciteta.
Projekat: „Platforma sliva Zapadne Morave“, u okviru koga je 18 gradova i opština okupljeno oko zajedničkog cilja – bolje komunikacije i boljeg reagovanja na elementarne nepogode.
Najznačajniji rezultati jesu usvojeni Sporazumi o međuopštinskoj saradnji koji predstavljaju i osnov za dalji razvoj aktivnosti, službi i procesa kojima se zajednički rešavaju problemi i/ili obezbeđuje bolja dostupnost usluga građanima.
R. N. M.