Sanacija jedne od najvećih nesanitarnih deponija u Srbiji – Aleksandrovačke bare u okolini Subotice, započeta je danas.
Na ovoj deponiji se decenijama nepravilno odlagao otpad, a sada će uz podršku Ministarstva zaštte životne sredine ovaj prostor biti rekultivisan, prenosi zvanični sajt Ministarstva.
Početak radova obišla je resorna ministarka Irena Vujović, koja je istakla da su započeti radovi na prvoj fazi sanacije deponije koja se prostire na više od 30 hektara. Na ovoj lokaciji godišnje se nepravilno odloži više od 50.000 tona otpada.
– Na problem ove deponije ukazivali su nam građani jer je u neposrednoj blizini prvih kuća i i na oko 500 metara od jezera Palić. Prednost Subotice je što ima alternativnu sanitarnu lokaciju za odlaganje otpada – Regionalnu deponiju Subotica, gde se otpad odlaže po savremenim standardima. Važno je što ćemo zatvaranjem i sanacijom Aleksandrovačke bare uticati i na promenu loših navika pojedinih preduzeća i nesavesnih pojedinaca – rekla je Irena Vujović.
Ona je istakla da je zahvaljujući Regionalnoj deponiji Subotica, koja je izgrađena kroz IPA projekat i podršku Ministarstva zaštite životne sredine, odlaganje otpada po savremenim standardima obezbeđeno za Suboticu, ali i za opštine Bačka Topola, Mali Iđoš, Senta, Čoka, Kanjiža i Novi Kneževac.
– U Subotici je u toku uvođenje odvajanja otpada u domaćinstvima. Takođe, u regionalnom centru radi se sekundarna selekcija, odnosno dalje odvajanje otpada koji može da se reciklira i ponovo upotrebi, kao i kompostiranje zelenog otpada i mulja. Ova praksa je potpuno u skladu sa principima cirkularne ekonomije koja je jedan od važnih stubova Zelene agende kojoj smo potpuno posvećeni – rekla je Vujović.
Ona je dodala i da su u Subotici realizovani i projekti čišćenja sedam divljih deponija, kao i da je zasađeno oko 6.000 sadnica.