Realizacija serije radionica o energetskoj efikasnosti stambenih zgrada počela je ove nedelje u Privrednoj komori Srbije.
Eksperti iz oblasti energetske efikasnosti preneće svoja znanja na upravnike i predstavnike lokalne samouprave, prenosi zvanični sajt Privredne komore Şrbije.
Serija radionica organizovana je u okviru projekta Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID)„Bolja energija“.
Prvi krug obuka biće održan od 5. do 13. jula, a drugi tokom avgusta i eptemba u Privrednoj komori Srbije u Beogradu i regionalnim privrednim komorama u Somboru, Zaječaru, Novom Sadu, Kragujevcu, Užicu i Nišu.
Ekspert za modele finansiranja mera energetske efikasnosti Ankica Barbulov istakla je da je ulaganje u mere energetske efikasnosti jedna od najisplativijih investicija.
– Cilj obuka je izgradnja kapaciteta profesionalnih upravnika u oblasti energetske efikasnosti radi lakše identifikacije potreba i projektovanja rekonstrukcije stambenih zgrada, upoznavanje sa digitalnim rešenjima u ovoj oblasti kao i predstavljanje modela finansiranja radi lakše primene energetske efikasnosti u stambenim zdragama – rekla je Ankica Barbulov.
Profesionalni upravnik i predavač PKS-a u obuci za profesionalne upravnike kaže da se prijavio za obuku, jer je energetska efikasnost budućnost.
– Zemlje u okruženju već uveliko primenjuju mere energetske efikasanosti dok su stambene zgrade u Srbiji u velikoj meri energetski neefikasne i postoji veliki prostor da se adekvatnom sanacijom racionalizuje potrošnja električne energije. To podrazumeva zamenu stolarije i fasada, postavljanje solarnih panela, jer je važno smanjiti potrošnju energije – rekao je Arsenijević.
Privredna komora Srbije i USAID-ov projekat “Bolja energija” potpisali su ugovor o saradnji i realizaciji obuka namenjenih profesionalnim upravnicima višestambenih zgrada, opštinskim energetskim menadžerima i službenicima lokalnih samouprava zaduženim za stambena pitanja.
Ekspertska obuka trenera obuhvata pregled sektora višestambenog stanovanja u Srbiji, uredbe koje regulišu pitanja vezana za stambene zgrade i EE/OIE, tehničko-ekonomska rešenja primene EE i OEI u zgradarstvu, zatim, studije slučaja energetske sanacije stambenih zgrada u Srbiji i regionu, praktično iskustvo i primer energetske sanacije energetski neefikasne zgrade, kao i ulaganja u energetsku sanaciju stambenih zgrada i uloge upravnika zgrada i lokalne zajednice.
Podsećamo, Privredna komora Srbije dodelila je nedavno nagrade najboljim domaćim preduzetnicama.
Dobro, ipak je ovo dobra vest, mada ne znam zašto je potrebna obuka. Za energetsku efikanost je dovoljna zdrava logika. Nova stolarija, izolacija na zidovima i fasadi, štedljive sijalice, sa fotoćelijom ili senzorom na pokret koja će da gasi svetlo u hodnicima, i slično. Obuka ok, ne može da škodi ali da li je bolje ta sredstva preusmeriti na materijalne stvari.