Zelene javne nabavke postaće obavezne od 1. januara, što znači da naručioci više neće moći da koriste cenu kao jedini kriterijum pri dodeli ugovora.
Na odabir ponude uticaće i skup ekoloških aspekata kao što su životni vek proizvoda, troškovi održavanja, vode i struje i reciklaže dobara kada postanu otpad, prenosi zvanični sajt Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj.
Do kraja godine očekuje se podzakonski akt koji će bliže odrediti te predmete, kako bi primena krenula na vreme. Zakon je do sada ostavljao mogućnost naručiocima da koriste kriterijume kvaliteta, ali nije ih na to obavezivao. Prema zvaničnom izveštaju, iako se trend upotrebe ekoloških standarda blago popravio, samo 0,44 odsto od ukupnog broja sprovedenih nabavki u 2022.godini bilo je “zeleno”. Takođe, najniža cena bila je jedini kriterijum za dodelu ugovora u 96 odsto slučajeva, zbog čega se javila potreba za dodatnim merama.
NALED je projektom „Javne nabavke i dobro upravljanje za veću konkurentnost“, u saradnji sa Švedskom agencijom za međunarodni razvoj i saradnju (Sida), podržao da se propiše obaveza naručiocima da sprovode zelene nabavke, uz preporuku da se postepeno povećava broj oblasti u kojima će primena ekoloških standarda biti obavezna.
– Institut za ekonomiju i pravo je za potrebe NALED-a sproveo analizu koja je pokazala da bi se od posmatranih 23 predmeta nabavki, u 13 slučajeva mogla propisati obavezna primena zelenih kriterijuma, a da se pritom ne ograniči konkurenciju na tržištu – rekao je direktor Instituta Miloš Knežević.
Za naručioce to će podrazumevati temeljniju pripremu za proces nabavki, dobru analizu tržišnih uslova i detaljno poznavanje predmeta nabavki iz ugla održivosti i efekata koje ima na okolinu. Ponuđači će u sklopu konkursne dokumentacije dostavljati potvrde o usklađenosti sa standardima u oblasti životne sredine, kao što su eko oznaka i drugi sertifikati.
Ova promena je u skladu sa najboljim praksama EU, ali i sa očekivanjima građana Srbije. Istraživanje koje je sproveo NALED prošle godine, pokazalo je da 69 odsto građana smatra da u javnim nabavkama prednost treba dati kvalitetu u odnosu na cenu, a kao prioritet za ulaganje vide sektore zdravstva, obrazovanja, životne sredine i infrastrukture.
Koordinator za regularnu reformu u NALED-u Nikola Komšić naveo je da izmene zakona osim zelenih javnih nabavki, donose još jednu dobru novinu za sistem, a to je da će kriterijumi kvaliteta biti obavezni i kod razvoja softvera, ugovaranja konsultantskih, arhitektonskih ili inženjerskih usluga, kao i usluga prevođenja.
Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj nedavno je saoptšila da u Srbiji više od dva miliona objekata čeka na legalizaciju.