NALED: Selekcija otpada primarni zadatak

0
Fotografija preuzeta sa sajta naled.rs

Razvijanje sistema primarne selekcije otpada u Srbiji biće najvažniji prioritet Saveza za zaštitu životne sredine NALED-a.

U Srbiji postoji više od 3.000 deponija, na kojima završava čak 85 odsto komunalnog otpada, prenosi zvanični sajt Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj.

– Kako ne bi dolazilo do stvaranja novih smetlišta, NALED-ov Savez za zaštitu životne sredine radiće na sistemu primarne selekcije otpada boljom saradnjom sa lokalnim samoupravama. Takođe, u planu je postavljanje više reciklažnih kontejnera – istakla je predsednica Saveza Bojana Perić.

Savez će pred Vladom Srbije zagovarati masovniju reciklažu, širenje sakupljačke mreže, ali i izgradnju infrastrukture. Osim toga, radiće se na uvođenju depozitnog sistema za ambalažni otpad I usvajanje Programa razvoja cirkularne ekonomije kao osnove za rešavanje ekoloških problema.

Takođe, Savez će predložiti unapređenje politike naplate eko taksi i naknada u cilju smanjenja zagađenja vazduha. Trenutni iznosi ne podstiču velike zagađivače da smanje štetne emisije i nisu srazmerni količini zagađenja. Takođe, članovima NALED-a biće u fokusu i čistije reke, a rešenje vide u strožim nadzorima preduzeća koja otpadne vode ispuštaju direktno u reke i jezera, bez prethodne obrade.

Kako bi Srbija dostigla razvijene evropske zemlje i ispunila zahteve EU, neophodno je da uloži više od 10 milijardi evra u očuvanje životne sredine, od čega oko tri milijarde samo u infrastrukturu za reciklažu otpada.

Tim povodom, državna sekretarka Ministarstva za zaštitu životne sredine Sandra Dokić najavila je da će krajem ove ili početkom sledeće godine biti usvojene izmene Zakona o upravljanju otpadom i početi izgradnja novih regionalnih centara.

– Uvođenje depozitnog sistema naći će mesto na našoj agendi, ali ovoj temi moramo pristupiti jako ozbiljno da se ne bi desilo da narušimo sistem koji smo počeli da gradimo i koji ima perspektivu – izjavila je Sandra Dokić.

Agencija za zaštitu životne sredine objavila je Izveštaj o upravljanju otpadom u 2021, prema kojem je količina otpada koji se prikuplja na pravilan načina, porasla od 2016. do prošle godine sa 14 na 42 odsto. Sa druge strane očišćeno je 1.170 divljih deponija, ali se na 987 lokacija ponovo vratilo odlaganje otpada.

Podsećamo, NALED-ov Savez za eUpravu je nedavno saopštio da je prioritet postojanje kompletne javne uprave na aplikaciji za mobilni telefon.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime