NALED: Samo dve domaće kompanije imaju EKO znak

0
Foto: Ilustracija, Pexels, Alena Koval

Eko znak je dokaz kvaliteta i odgovornosti kompanija da posluju u skladu sa očuvanjem životne sredine.

Ovu nacionalnu oznaku u Stbiji imaju proizvodi samo dve kompanije, dok u Evropskoj Uniji posluje 80.000 kompanija sa EKO znakom, prenosi zvanični sajt Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj.

Kako bi podstakli veći broj privrednika da se prijavi, NALED i UNDP, u saradnji sa resornim ministarstvom, najavili su na sednici NALED-ovog Saveza za zaštitu životne sredine, pružanje besplatne stručne podrške u pripremi dokumentacije i organizaciju dodatnih info dana za sve koji iskažu interesovanje.

Eko znak, uprkos činjenici da se u Srbiji dodeljuje od 2009, nedovoljno je promovisan, zbog čega interesovanje nije nikad zaživelo u dovoljnjoj meri. Nakon 14 godina, ponovo je aktuelna tema jer će  usvajanjem Programa za razvoj cirkularne ekonomije, kompanije morati više da se okreću održivom razvoju. Sa druge strane, država će brigu o životnoj sredini početi da pokazuje i kroz zelene javne nabavke, pri čemu će posedovanje Eko znaka biti jedan od odlučujućih kriterijuma za dodelu tendera.

Kriterijumi za dobijanje Eko znaka su usklađeni sa kriterijumima EU, što bi domaćim kompanijama pomoglo da ostvare konkurentnost i na stranom tržištu, gde je jako bitno da li kompanije smanjuju potrošnju električne energije, štetnih materija, prirodnih resursa, stvaranja otpada i recikliraju.

Na sednici Saveza istaknuto je da svi koji žele da se priključe inicijativi „Eko znakom do konkurentnijeg proizvoda“ mogu da se prijave za stručnu pomoć do 26. juna.

Članovi Saveza su diskutovali o unapređenju sistema upravljanja ambalažnim otpadom. Kao jedan od problema istaknute su značajne količine ambalaže koje se ne prijavljuju i ne ulaze u sistem, a bez njih, ne postoji ni realna cifra o količinama koje završe na deponijama. Uvođenje ovih firmi u sistem naknade je važno i zato što predstavljaju nelojalnu konkurenciju za odgovornu privredu koja savesno ispunjava svoje obaveze i snosi sve troškove upravljanja otpadom.

Važna tema bio je i nastavak konusltativnog procesa oko uvođenja depozitnog sistema za prikupljanje ambalažnog otpada, jer je trenutni način prikupljanja ocenjen kao nedovoljan za dostizanje ciljeva koje nam propisuje Evropska unija. Projekat „Pametno recikliraj“ koji se trenutno pilotira u Zrenjaninu pokazuje da je dobra praksa pored trgovinskih objekata, depozitne mašine imati i na javnim lokacijama, kao što su gradski trgovi, fakulteti, škole…

Podsećamo, NALED je nedavno ukazao na određene promene koje je potrebno uvesti u Zakon o javnim nabavkama.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime