U Srbiji postoji više od dva miliona nelegalnih objekata, dok se još 2,7 miliona objekata nalazi van evidencija katastra.
Ovi podaci ukazuju na ozbiljan izazov u domenu urbanističkog planiranja i budućih investicija u nekretnine, prenosi zvanični sajt Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj.
Izveštaji pokazuju da bi sprovođenje legalizacije sadašnjim tempom trajalo još nekoliko decenija, a gubici države, građana i privrede su izuzetno veliki. Efikasan način rešavanja ovog pitanja leži u postupku masovnog ozakonjenja koje bi se sprovodilo po pojednostavljenoj i automatizovanoj proceduri.
Sve navedeno predstavlja jedan od ključnih predloga NALED-ove analize pod nazivom „Okvirni predlog sveobuhvatne reforme upravljanja i raspolaganja nepokretnostima u Srbiji“. Analiza je predstavljena članovima Saveza za imovinu i investicije. Reč je o novoj studiji, uređenoj uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj (Sida), putem projekta „Javne nabavke i dobro upravljanje za veću konkurentnost“.
Studija mapira goruće probleme u oblasti imovinsko-pravnih odnosa, predlažući rešenja za pitanja unapređenja postupka upisa u katastar, komasacije, restitucije, eksproprijacije, oporezivanja nekretnina, upravljanja javnom svojinom i drugih postupaka.
NALED je nedavno organizovao skup čija je tema bila Direktiva o dubinskoj analizi korporativne održivosti, koji stupa na snagu od 1. januara 2024. godine.