NALED: Milion dolara za najinovativnije ideje

0
Fotografija preuzeta sa sajta naled.rs

Drugi godišnji konkurs StarTech programa doneo je bespovratnih milion dolara za najinovativnije startapove i mala i srednja preduzeća.

Devet domaćih startapova, devet timova i još 10 malih i srednjih preduzeća ponudili su najinovativnije ideje na drugom godišnjem konkursu StarTech programa i osvojili bespovratna sredstva od milion dolara, prenosi zvanični sajt NALED-a.

Novac će im pomoći da u narednih godinu i po dana razviju svoje proizvode i osvoje domaće i inostrano tržište.

U konkurenciji 197 prijavljenih projekata, istakle su se mnoge interesantne ideje poput razvoja samoodrživih ekoloških kuća, antikarijes gela, gela za gašenje požara, koša koji vraća lopte posle šuta, pametne četkice za zube pasa i pametne kućice za ljubimce, blokova za izgradnju kuća sa gotovo nultom potrošnjom toplotne energije, uzgajanje pčela u sopstvenom domu ili pametnih kanti za odlaganje ambalaže.

Čekove su na svečanoj ceremoniji uručili ministar informisanja i telekomunikacija Mihailo Jovanović, ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović, direktor korporativnih poslova kompanije  “Filip Moris” za jugoistočnu Evropu Ivan Miletić i izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović.

– Vlada Srbije je postavila digitalizaciju za prioritet. U novim tehnologijama videli smo razvojnu šansu, koju ne smemo propustiti kao država i tokom proteklih pet godina investirali smo u razvoj infrastrukture, data centre, razvoj mnogobrojnih servisa i sistema – istakao je Jovanović.

StarTech program vredan pet miliona dolara pokrenut je krajem 2020. u cilju podrške digitalnoj transformaciji malih i srednjih preduzeća. Deo je trogodišnjeg projekta kompanije Filip Moris za promociju inovacija i tehnološkog razvoja u Srbiji, koji sprovodi NALED zajedno sa Vladom Srbije.

–  StarTech ideja koja se realizuje drugu godinu zaredom predstavlja značajnu podršku, ne samo postojećim startap kompanijama, već i ohrabrenje istraživačima da otvore ovakav vid kompanija i krenu putem preduzetništva – izjavila je ministarka Begović.

Brojni projekti odabranih grantista okrenuti su opštoj dobrobiti, kao što su aplikacija sa avatarom koji video sadržaje pretvara u znakovni jezik za gluvoneme, uređaj koji pomaže paralizovanim osobama da povrate izgubljene funkcije, platforma za telemedicinske onlajn konsultacije s lekarima i psiholozima ili aplikacija za fitnes treninge u domu koja putem softvera i hardvera prati vitalne parametre i sugeriše način vežbanja.

Ivan Miletić je istakao da novac i ideja nekad nisu dovoljni ako nema podrške države.

– Podsticajna regulativa ohrabriće i olakšati da neka inovativna zamisao dobije upotrebnu vrednost i svoje mesto u društvu. StarTech je prepoznat kao projekat koji jača saradnju nauke, privrede i države, a uz to unapređuje i pristup finansiranju – istakao je Miletić.

Visina podrške koju su dobili grantovi kreće se od 22.500 do 65.000 dolara, a pored toga moći će da koriste i vaučerski program za ekspertsku pomoć u oblastima zaštite intelektualne svojine, marketinga i izlaska na strano tržište.

– Toliko dobrih ideja obavezuje nas da uspeh grantista bude i naš posao. Zato u okviru StarTech-a punom parom radimo na tome da im obezbedimo uslove poslovanja po najvišim standardima. Iz StarTech kuhinje uskoro će izaći drugo izdanje Sive knjige inovacija koja definiše procedure i propise koje je potrebno unaprediti – rekla je Violeta Jovanović.

Podsećamo, NALED je pre nekoliko dana kao jedan od prioriteta odredio „postojanje“ kompletne javne uprave na aplikaciji za mobilni telefon.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime