NALED: 2,5 milijarde evra za neuknjižene nekretnine

0
Foto: Ilustracija, Pexels

Trećina od ukupno 7,5 milijardi evra potrošenih na nekretnine u Srbiji tokom 2022. godine, potrošena je na neuknjižene stanove i kuće.

Promet nekretnina koje nisu evidentirane u katastru velika je crna tačka imovinsko-pravnih odnosa nad nepokretnostima u Srbiji, piše zvanični sajt NALED-a.

Nerešena pitanja vlasništva, nelegalna gradnja i dugotrajni i skupi administrativni postupci, koče veliki broj ulaganja u našoj zemlji. Zbog toga će Nacionalna alijanska za lokalni ekonomski razvoj, uz podršku Švedske agencije za međunarodni razvoj (Sida), u naredna tri meseca pripremiti sveobuhvatnu studiju sa predlogom rešenja za unapređenje procedure upisa u katastar, legalizacije, evidentiranja javne svojine, restitucije, eksproprijacije, komasacije, konverzije i drugih postupaka.

– U katastru nepokretnosti upisano je 4,9 miliona objekata, ali gotovo identičan broj nije evidentiran. Među njima je više od 2,7 miliona nekretnina koje ispunjavaju uslove da budu upisane, ali njihovi vlasnici to nisu uradili ili ne žele, dok je dva miliona nelegalnih objekata van evidencije katastra koji prvo moraju da budu ozakonjeni. Rešenje za obe grupe je jednostavnija i digitalizovana procedura, sa manje dokumentacije i nižim troškovima – rekla je šefica Jedinice za imovinu i investicije u NALED-u Jasmina Radovanović,.

Prema njenim rečima, studija ima ambiciozan cilj, da ponudi rešenja za konačnu i uspešnu tranziciju imovinskih odnosa nad nepokretnostima u Srbiji, iz društvene u privatnu svojinu. To podrazumeva izmene postojećih i donošenje novih zakona, kao i eliminisanje instituta koji komplikuju režim prometa jer pripadaju starim vremenima, među kojima su pravo korišćenja nepokretnosti, državina i sl.

U izradi studije učestvuje tim profesora, pravnika i advokata, eksperata za ovu oblast, a osmišljavanju kvalitetnih predloga doprineće i predstavnici privrede i resornih institucija – ministarstava građevinarstva, finansija i pravde, Republičkog geodetskog zavoda, Javnobeležničke komore, Direkcije za imovinu, Uprave za poljoprivredno zemljište…

Veliki segment sveobuhvatne studije biće posvećen i redefinisanju poreske politike na nekretninama. Na skupu je ocenjeno da Srbija nedovoljno efikasno naplaćuje poreze u ovoj oblasti i da je zato kod nas veoma povoljno uložiti novac u nepokretnosti zbog čega smo poznati kao „narod koji štedi u ciglama“, a neretko ta imovina postaje „mrtvi kapital“ jer se ne koristi za stvaranje nove vrednosti. Poreska politika je osmišljena neproporcionalno u odnosu na bogatstvo oporezovanog lica, pa se porez na imovinu plaća na pravo svojine na nepokretnostima, a ne i na ekonomsku snagu obveznika usled činjenice da ovaj porez ne dozvoljava da se od osnovice oduzmu troškovi zaduživanja povezani sa sticanjem nepokretnosti.

Podsećamo, NALED je nedavno preneo mišljenje britanskih stručnjaka koji su ocenili da je Srbiji potrebna digitalizacija dokumentacije zaposlenih.

POSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo, unesite svoje ime