Glavni deo deponije u regionalnom centru za upravljanje otpadom u Pirotu biće proširen i modernizovan.
Ugovor na osnovu kojeg će biti izvedeni radovi potpisan je danas u Ministarstvu zaštite životne sredine, prenosi zvanični sajt Ministarstva.
Resorna ministarka Irena Vujović istakla je da će se završetkom ovog projekta uvesti red u sistem upravljanja otpadom, koji će biti po evropskim standardima kako za Pirot, tako i za lokalne samouprave koje gravitiraju ka ovom centru.
– Uskoro će početi radovi na nadogradnji deponije i izgradnji nove sanitarne kasete u regionalnom centru u Pirotu, a za to vreme će se postepeno zatvarati postojeća ćelija. Ovim projektom nastavljamo sa modernizacijom ovog regionalnog centra, što je od ogromnog značaja za građane. Kada sve bude završeno u Pirotu će se sprovoditi i tretman i skupljanje biogasa, postojaće sistem za procedne vode, a biće urađena i nadogradnja skladišnog prostora. Građani Pirota, ali i drugih lokalnih samouprava koje gravitiraju ka ovom centru – Dimitrovgrada, Babušnice i Bele Palanke – do 2027. godine imaće na raspolaganju kompletno završen savremeni centar gde će se otpad u narednih 30 godina tretirati na isti način kao i u zemljama EU – rekla je ministarka.
Ona je podsetila da je u aprilu ove godine potpisan ugovor za izgradnju kompostane za tretman zelenog i biorazgradivog otpada u ovom kompleksu, gde su radovi u toku.
– Kompostana je joj jedan korak napred ka modernizaciji ovog centra, kako bi se u Pirotu i zeleni otpad tretirato po savremenim standardima. Otpad tretiran u kompostani ponovo će biti upotrebljen u skladu sa principima cirkularne ekonomije, kako bismo što manje otpada odlagali na deponiju – dodala je Irena Vujović.
Ministarka je naglasila da regionalni centar za upravljanje otpadom u Pirotu jedan od kapitalnih projekata koje realizuje Ministarstvo zaštite životne sredine.
Upravljanje otpadom, kao i selekcija otpada, jedan su od preduslova za poboljšanje kvaliteta životne sredine. Osim edukacije stanovništva, koja je u Srbiji preko potrebna, nova znanja o upravljanju i selekciji otpada svakako su potrebna činovnicima lokalnih samouprava koji predstavljaju deo lanca odgovornosti po ovom pitanju. Požari na deponijama u Srbiji tokom letnjih meseci su sve učestaliji i jasno je da se nešto mora promeniti u godinama koje dolaze.