Ministarstvo odbrane raspisalo je konkurs za upis u vojne škole, koji obuhvata upis budućih kadeta Vojne akademije, Medicinskog fakulteta VMA, Vojne gimnazije i Srednje stručne vojne škole „1300 kaplara“.
Ministarstvo odbrane Republike Srbije objavilo je konkurs za upis u vojne škole, koji traje do 31. marta 2025. godine. Mladi koji žele da započnu karijeru u vojsci mogu da se prijave za različite obrazovne institucije u okviru Ministarstva odbrane, prenosi sajt MO.
Ove godine predviđen je upis 240 kadeta Vojne akademije, 33 kadeta Medicinskog fakulteta VMA, 110 učenika Vojne gimnazije i 80 učenika Srednje stručne vojne škole „1300 kaplara“.
Studijski programi Vojne akademije i Medicinskog fakulteta VMA
Vojna akademija nudi osnovne akademske studije iz oblasti kopnene vojske, vojnog vazduhoplovstva, vojnoelektronskog inženjerstva, vojno-mašinskog inženjerstva, tehnološkog inženjerstva materijala i zaštite, vojnosaobraćajnog inženjerstva, ekonomije odbrane i protivvazduhoplovne odbrane.
Medicinski fakultet VMA nudi integrisane akademske studije medicine i stomatologije, s tim da je program stomatologije još u postupku akreditacije.
Pravo da konkurišu za upis na osnovne studije Vojne akademije imaju mladići i devojke rođeni 2003. godine ili kasnije, dok za Medicinski fakultet VMA važi ograničenje na 2005. godinu ili kasnije. Kandidati moraju imati završenu četvorogodišnju srednju školu ili biti maturanti.
Za studijske programe vojnog vazduhoplovstva potrebno je ispuniti dodatne medicinske i psihološke uslove, kao i uspešno završiti padobransku i selektivnu letačku obuku.
Upis u Vojnu gimnaziju i Srednju stručnu vojnu školu
Pravo prijave za Vojnu gimnaziju imaju dečaci i devojčice rođeni 2009. godine ili kasnije, dok za upis u drugi i treći razred važe druga ograničenja. Prijemni proces uključuje psihološku i medicinsko-zdravstvenu procenu, proveru fizičke sposobnosti i testove iz matematike i srpskog jezika.
Srednja stručna vojna škola „1300 kaplara“ obrazuje đake u nekoliko oblasti, uključujući vazduhoplovnotehnički smer, jedinice za elektronska dejstva, telekomunikacije i informatiku, artiljerijsko-raketne jedinice za protivvazduhoplovna dejstva i vazdušno osmatranje i javljanje.
Tokom školovanja, svim učenicima obezbeđeni su smeštaj, ishrana, odeća, obuća, udžbenici i školski pribor, kao i zdravstvena zaštita i novčana primanja. Po završetku školovanja, kadeti se primaju u profesionalnu vojnu službu sa činom potporučnika, dok učenici Srednje stručne vojne škole postaju vodnici u Vojsci Srbije.
Više informacija o konkursu dostupno je na zvaničnom sajtu Ministarstva odbrane: Konkurs za upis u vojne škole.