Niš je jedan od velikih gradova sa najviše zelenih površina i zbog toga s pravom nosi epitet zelengrad.
Kako kažu Javno komunalnom preduzeću „Mediana“ radnici zaduženi za zelenilo i čistoću svakodnevno obavljaju svoje dužnosti: košenje javnih zelenih površina, parkova, uređenje trgova, bulevara, kružnih tokova, prilaza gradu i međublokovskih površina.

Veliki park u Tvrđavi smešten je u samom srcu grada. Predstavlja oazu zelenila i stanište velikog broja životinja. U tvrđavi je zabeleženo 23 vrste ptica, što je jako veliki broj ptica zabeležen u nekom niškom urbanom parku. Najzanimljiviji predstavnici faune ptica su: velika senica, slavuj i gugutka.
U unutrašnjosti Niške tvrđave pored izložbenih prostora nalaze se značajna graditeljska ostvarenja od antičkih vremena do danas. U njoj su pronađene: bronzana glava Konstantina velikog, nađena prilikom gradnje starog mosta na desnoj obali Nišave, bronzana statua Jupitera nađena u koritu reke Nišave kod Stambol kapije, Ara-žrtvenik i pitos sa sto kilograma srebrnog novca iz trećeg veka nađen kod Beogradske kapije.
Parkovi u Nišu nastali su u periodu od 1920. do 1940. godine.

Jedini veliki park napravljen nakon Drugog Svetskog rata je Park Svetog Save u kome se tokom letnjih meseci održava raznovrsni muzički program koji u večernjim satima okuplja veliki broj posetilaca svih generacija. Na letnjem Medijana festu do sada su nastupala najpoznatija imena domaće muzičke scene. U ovom parku smešteni su: Hram cara Konstantina i carice Jelene, zgrada gradske opštine Medijana, osnovna škola, mnoštvo kafića, trgovinskih radnji i lokala što ovo mesto čini jednim od najurbanijih delova grada.
Na devet kilometara od Niša nalazi se poznato lečilište Niška Banja, u čijem srcu je smešten veliki gradski park sa bogatim sportsko-rekreativnim sadržajem.
Stablo duda koje raste u samom centru ovog parka predstavlja jedinstveni primerak svoje vrste, kako po starosti tako i po dimenzijama. Stablo ima visinu od 15 m koje sa širokom okruglom krošnjom dominira u prostoru. Njegova starost je procenjena na oko 150 godina.Nekada je to mesto,prema svedočenju starijih bilo glavno stecište okupljanja meštana iz celog kraja.
Duž parka postavljeno je 17 drvenih kućica na kojima se prodaju brojni suveniri, grnčarija, ručni radovi, proizvodi domaće radinosti, koje turisti prilikom imaju priliku da kupe i ponesu za uspomenu.

Spomen park Bubanj predstavlja spomen-kompleks sagrađen kao sećanje na streljane građane Niša i južne Srbije u Drugom svetskom ratu.
Od 1979. godine ovaj spomen kompleks proglašen je kulturnim dobrom od izuzetnog značaja.
U blizini se nalazi i letnja pozornica.
Park Bubanj udaljen tri kulometra od centra, je jedna od zelenilom najbogatijih parkovskih površina u gradu.U njemu je zabeleženo 37 vrsta ptica među njima su : veliki detlić, kreja, drozd pevač i ćuk.
Park Čair smešten je u samom jezgru grada na površini od 16,4 hektara u jednom delu je velika zelena površina ,dok drugi deo čine sportsko rekreativni sadržaji poput: klizališta, otvorenih i zatvorenih bazena, fudbalskih terana, fitnes centra. U njemu je smešten Dečji kulturno-obrazovni i rekreativni centar koji nudi bogate sadržaje za najmlađe posetioce.
Specifičnosti ovog parka doprinose ne samo impresivna veličina već i autentična vegetacija topola, jablana i platana.
Manji parkovi u gradu su pravo bogatstvo, a njih u samom srcu grada ima šest.
Oni predstavljaju male, zelene oaze i idealno mesto za predah posebno u vrelim, letnjim danima.
Ovaj medijski sadržaj sufinansiran je iz budžeta Grada Niša u okviru projekta „Eko Niš“. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.