Godišnji izveštaj Evropske Unije o napretku Srbije predstavljen je poslovnoj zajednici u prisustvu ambasadora Emanuelea Žiofrea i resorne ministarke Tanje Miščević.
Šef Delegacije Evropske unije u Beogradu Emanuele Žiofre rekao je da se u Godišnjem izveštaju navodi ukupna ocena da su reforme usporene. On je dodao da je potrebna snažna politička volja i efikasno planiranje kako bi se ubrzao tempo reformi, prenosi zvanični sajt Ministarstva za evropske integracije.
– Tempo reformi će zavisiti od napretka u vladavini prava i normalizacije odnosa sa Prištinom – rekao je Žiofre.
On je naveo da se u Izveštaju pozitivno ocenjuju ekonomski napredak, regionalna politika, usvajanje Strategije za borbu protiv korupcije i nastavak reformi u pravosuđu.
– Pozitivni su i upravljanje migratornim tokovima, ugovor sa Fronteksom, kao i to što se Srbija obavezala da će usklađivati viznu politiku sa viznom politikom EU. Usklađenost Srbije sa spoljnom politikom EU iznosi 51 odsto. Potrebno je sprovesti preporuke Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju i unaprediti birački spisak, pravosuđe, slobodu izražavanja i suzbijanje korupcije. To su pitanja koja ometaju napredak – rekao je Žiofre.
Prema njegovim rečima,javna ulaganja su visoka i čine oko sedam odsto bruto domaćeg proizvoda, dok javne nabavke za ta ulaganja odudaraju od procedure. Srbija mora da napreduje u dekarbonizaciji industrije i postigne nezavisnost od ruskih energenata – dodao je Žiofre.
Ministarka Miščević je izjavila da je vladavina prava jako bitna za poslovnu zajednicu, kao i da će Srbija nastaviti da radi na unapređenju profesionalnosti i kapaciteta pravosuđa.
Govoreći o neispunjenim preporukama EU od prošle godine, Miščević je istakla da nema napretka u oblasti na koju stavljamo akcenat, a to je javna uprava i konstatovala da nema napretka ni u oblasti slobode izražavanja.
– Danas je poslednji dan rada Regulatornog tela za elektronske medije po starom zakonu. Sa Ministarstvom informisanja i telekomunikacije razmatra se izmena dva zakona, kako bi se uskladili sa Audio-vizuelnom direktivom EU. Za veći izvoz Srbije potrebno je da se uskladi sa standardima o bezbednosti hrane, rekla je Tanja Miščević i konstatovala da je najveće razočaranje što u Poglavlju 33 u pristupnim pregovorima nema napretka.