Radovi koji se izvode u okviru projekta energetske sanacije značajno doprinose većem zapošljavanju u sektorima građevinarstva i proizvodnje građevinskih materijala.
Građevinska industrija, uključujući proizvodnju i ugradnju stolarije i izolacionih materijala, zamene osvetljenja i grejanja, zapošljava značajan broj radnika, a poseban porast beleže mala i srednja preduzeća koja se bave ovom vrstom delatnosti.
„Programi subvencija od strane države i lokalnih samouprava povećali su potražnju za ovim uslugama, čime se povećava broj projekata, a samim tim i potreba za radnom snagom”, kaže za Portal „Naša mesta” Vladimir Marinković, direktor kompanije „Sunce” iz Kragujevca i dodaje da su zbog povećanog obima posla mnoga mala i srednja preduzeća, koja učestvuju u energetskoj sanaciji objekata, zaposlila nove radnike, kupila novu opremu i mašine, poboljšala organizaciju i tehnologiju proizvodnje…
Podsticaj industriji energetski efikasne stolarije
Marinković ističe da zamena stolarije i postavljanje termoizolacije značajno doprinose uposlenosti industrije PVC i aluminijumske stolarije, kao i proizvodnji termoizolacionih materijala.
„Srbija ima ambiciozne ciljeve u pogledu energetske efikasnosti u stambenom sektoru, jer se zamenom stolarije, boljom termoizolacijom i ispunjavanjem ostalih elemenata predviđenih programom energetske sanacije ostvaruju velike uštede u potrošnji energije, što direktno i indirektno podstiče rast zapošljavanja u industriji građevinskih materijala, uključujući stolariju i izolaciju”, objašnjava Marinković.
On kaže da je posebno značajno što Ministarstvo rudarstva i energetike i lokalna uprava obezbeđuju značajne subvencije za te investicije.
„Slična situacija je i na tržištu termoizolacionih materijala, poput stiropora i kamene vune, koje beleži rast zbog sve većeg fokusa na energetsku efikasnost, što daje mogućnost i veće zarade”, kaže za Portal „Naša mesta” Dušan Knežević iz kragujevačke firme „Kota studio” koja se, između ostalog, bavi konsaltingom, projektovanjem i ugradnjom termoizolacije.
Obrazovanje građana od najveće važnosti
I u Nemačkoj se obnova stolarije i izolacije obično vrši u okviru programa za poboljšanje energetske efikasnosti zgrada, koji su deo šire strategije za smanjenje potrošnje energije i emisije ugljen-dioksida. Intervali zamene stolarije i izolacije zavise od starosti zgrade, stanja materijala i tehničkih standarda, a preporučeni periodi obično se kreću između 20 i 30 godina.
„Kragujevac uporno i strpljivo radi na edukaciji i podizanju kolektivne svesti o neminovnosti unapređenja energetske efikasnosti i daje začajne podsticaje građanima koji se uključuju u te programe”, rečeno je Portalu „Naša mesta” u gradskoj upravi u Kragujevcu.
Vreme potrebno za povrat investicije (isplativost) zavisi od uštede energije koja se ostvaruje nakon radova, ali u proseku se procenjuje na 5 do 15 godina. Veća energetska efikasnost smanjuje troškove grejanja i hlađenja, što doprinosi bržem povratu investicije.
Ušteda i do 50 odsto energije
Državne subvencije i povoljni krediti za energetsku obnovu mogu značajno smanjiti inicijalne troškove i ubrzati povrat ulaganja.
Vladimir Marinković, izvršni direktor kompanije „Sunce” rekao je za Portal „Naša mesta” da je povećanje energetske efikasnosti, samim tim i zaštite prirodne sredine, veoma važno za sve građane Srbije.
„Zamenom dotrajale stolarije i odgovarajućom termoizolacijom u kućama i stanovima utrošak energije za grejanje objekata zimi i njihovo rashlađivanje tokom leta, može se uštedeti i do 50 odsto potrošnje”, rekao je Marinković i dodao da je veoma dobro što je i država prepoznala važnost povećanja energetske efikasnosti i što je obezbedila podsticajna sredstva za zamenu stare dotrajale drvene ili metalne stolarije novim PVC ili AL prozora i vrata.
Knežević objašnjava da je „Kota studio” u proteklih godinu dana imao brojne pozive građana koji su se interesovali za mogućnost subvencionisane energetske sanacije, na osnovu kojih su zaključili da su građani svesni da je sada prava prilika da se, uz subvencije države, obavi taj važan posao.