Društvo za informatiku Srbije, nevladino i neprofitno udruženje građana, ove godine proslavlja veliki jubilej – 50 godina postojanja.
Društvo za informatiku Srbije je osnovano 28. juna 1973. godine, a osnivačka skupština je održana na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, prenosi IKT Bilten.
DIS okuplja oko 50 kolektivnih i više stotina individualnih članova. Kada je osnovano, Društvo je pre svega imalo za cilj širenje automatske obrade podataka i podsticanje domaće proizvodnnje računara i softvera. Pod uticajem ubrzaanog informatičkog razvoja ciljevi su postali mnogo složeniji. Danas ciljevi obuhvataju unapređivanje efikasnosti poslovanja, digitalizaciju i transformaciju poslovanja, unapređivanje upravljanja, razvoja i afirmacije domaćih IKT rešenja, stalno stručno usavršavanje za prihvatanje i primenu novih IKT, razvoj i primenu vrhunskih IKT (blokčejn, veštačka inteligencija, IoT, proširena stvarnost, big dejta i dr,), zaštitu privatnosti…
DIS je tokom proteklog perioda godišnje organizivao 15 do 20 aktivnosti poput naučno stgručnih skupova, tribina, predavanja, vebinara, savetovanja, konferencijaza medije…Za proteklih 50 godina organizovano oko 800 aktivnosti sa oko 60.000 učesnika.
Tokom godina odnos države i privrede prema primeni informacionih i komunikacionih tehnologija se menjao zavisno od opštih političkih i ekonomskih prilika. Društvo za informatiku je i u otežanim okolnostima nastojalo da se informatizacija održi kao potencijal za razvoj Srbije.
Vlada Srbije poslednjih godina kroz ostvarene rezultate pokazuje da informatiku zaista koristi za modernizaciju i razvoj. Informatizacija je postala platforma za ubrzani razvoj i DIS nastoji da doprinese tom procesu.
DIS je angažovan na razvoju informacionog društva i daljoj ubrzanoj digitalizaciji Srbije i to će i ubuduće činiti kroz organizaciju aktivnosti:
– za bržu digitalnu transformaciju poslovanja u privredi, javnim službama i upravi,
– kroz podršku razvoju novog modela fiskalizacije i primeni eFakture,
– podržavanjem razvoja aplikacija eUprave,
– razvoj digitalne ekonomije,
– saradnju u izradi propisa iz oblasti informisanja i komunikacija,
– praćenje i podsticanje uvođenja 5G mobilnih mreža,
– primenu najnovijih IKT u svakodnevnom informisanju i stručnom usavršavanju građana, praćenjem i učešćem u aktivnostima u okviru poglavlja 10 (informaciono društvo i mediji) za prijem Srbije u EU,
– unapređivanje zaštite podataka o ličnosti,
– razvoj primene blok čejna, veštačke inteligencije i drugih savremenih IKT trendova.