Nova studija, koju je sprovela kompanija Kaspersky, ukazuje na to da veštačka inteligencija preuzima ključne uloge u raznim oblastima, gde može da bude uspešna i stekne poverenje ljudi.
Veštačka inteligencija (AI) postaje sve prisutniji član društva, prema rezultatima novog istraživanja „Uzbuđenje, sujeverje i velika nesigurnost – Kako se globalni potrošači uključuju u digitalni svet“. Studija, koju je sprovela kompanija Kaspersky, ukazuje na to da AI preuzima ključne uloge u raznim oblastima, gde može da bude uspešna i stekne poverenje ljudi.
Jedan od najzanimljivijih nalaza istraživanja je da trećina ispitanika (34%) veruje da veštačka inteligencija može biti bolji lider od ljudi zbog svoje nepristrasnosti. Ovo ukazuje na rastuću spremnost društva da prihvati AI kao važnog aktera u donošenju odluka.
Interesovanje za veštačku inteligenciju naglo raste
Velika većina, čak 57% ispitanika, spremna je da koristi AI u svakodnevnom životu. Trećina bi koristila veštačku inteligenciju da im pomogne pri odabiru pravog partnera na aplikaciji za upoznavanje.
Porast interesovanja za AI potvrđuje statistika: ChatGPT, jedan od najpopularnijih čet-botova na svetu, zabeležio je 153 miliona poseta u prvom mesecu nakon pokretanja u novembru 2022. godine, a u aprilu ove godine dostigao je vrhunac od 2 milijarde poseta.
Sa aspekta potrošača, studija takođe ističe da polovina smatra da je veštačka inteligencija već postala nezamenljiv deo njihovih života, dok 43% ima pozitivan pogled na njen potencijal da unapredi budućnost za sve.
AI se sve više doživljava kao član tima na poslu i kao menadžer, a skoro polovina ispitanika (47%) predviđa da će deca u budućnosti biti podučavana kroz virtuelno iskustvo i Metaverse.
Međutim, iako donosi brojne prednosti, stručnjaci upozoravaju i na potencijalne rizike od preteranog oslanjanja na tehnologije. Dragan Davidović, generalni direktor kompanije Kaspersky za istočnu Evropu, istakao je da tehnologije veštačke inteligencije, pored inovacija, mogu da donesu i izazove kao što su preterano oslanjanje na AI, fišing generisan veštačkom inteligencijom, dipfejk i krađa identiteta.
„Kako tehnologije veštačke inteligencije nastavljaju da se razvijaju, njihov potencijal da podstiču inovacije i poboljšavaju ljudska iskustva postaje sveobuhvatniji, ali je od ključnog značaja da se istovremeno pozabavimo i rizicima koje one donose“, zaključuje Davidović.